Wiedźmin – kultowa seria mistrza polskiej fantastyki

Klasyka polskiej fantastyki, która stała się dobrem narodowym, które podbiło świat. “Wiedźmin” bo o nim właśnie mowa, to cykl książek fantasy autorstwa polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego, który przyniósł mu międzynarodową sławę. Pełna niewybrednego humoru, wartkiej akcji oraz niesamowitego świata łączącego w sobie elementy baśni i folkloru – tak w dużym skrócie można przedstawić cykl książek o przygodach Geralta z Rivii.

Wiedźmin – kultowa seria polskiej fantastyki

Wiedźmin dzisiaj to już cała marka, która łączy w sobie zarówno gry komputerowe, jak również serial platformy Netflix. Jednakże po dziś dzień główną osią pozostają książki, na które składają się:

  • Ostatnie życzenie
  • Miecz przeznaczenia
  • Krew elfów
  • Czas pogardy
  • Chrzest ognia
  • Wieża Jaskółki
  • Pani Jeziora.

To właśnie na łamach tych tomów poznajemy postać słynnego Białego Wilka – wiedźmina Geralta, ale również jego kompana trubadura Jaskra, urodziwe i potężne czarodziejki Yennefer oraz Tri ss Merigold, a także Ciri. Andrzej Sapkowski nie ograniczył się jedynie do powyższych postaci. Tworząc cykl wiedźmiński, zadbał o każdy szczegół, dzięki czemu każda z pojawiających się w książce postaci posiada swój specyficzny charakter, problemy i historię.

Nietuzinkowość, z jaką polski pisarz wykreował bohaterów – nawet tych pobocznych – stawia jego dzieło na podium nie tylko rodzimej fantastyki, ale również pozwala uplasować się wysoko w rankingach czytelników zagranicznych.

Andrzej Sapkowski. Wiedźmin – powieść na miarę światowego fantasy

Czytając poszczególne tomy “Wiedźmina” wyruszamy wraz z Geraltem z Rivii w niesamowitą podróż przepełnioną odniesieniami do różnych mitologii i baśni. Styl autora, który sprawia, że książka po dziś dzień jest jedną z najchętniej czytanych powieści fantasy w Polsce, a także to, że doczekała się kilku wydań sprawia, że treść broni się sama. Pełna niewybrednego i dosadnego humoru, wypełniona klimatem, który pokochali czytelnicy, ale również wątkami, które poruszą sercem odbiorcy seria książek przeszła już do elementu polskiej popkultury.

Świat przedstawiony w “Wiedźminie” jest niezwykle wciągający, a każde z wyzwań, przed którymi stają bohaterowie angażuje czytelnika bez reszty. Nietuzinkowa fabuła, podczas której Geralt często uwikłany zostaje we wszelkiego rodzaju polityczne spory, podczas których musi on zręcznie lawirować, aby pozostać w zgodzie z samym sobą i zachować neutralność.

Warto również zaznaczyć, że w roku 2013 pojawiła się kolejna odsłona książkowych przygód Białego Wilka, która nosi tytuł “Sezon Burz”. Nie wchodzi ona jednak w skład cyklu, stanowiąc odrębną opowieść z wiedźmińskiego świata.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com